Jdi na obsah Jdi na menu
 

FIP

Budeme se bát i v roce 2017?

O nemoci FIP se můžete dočíst z mnoha zdrojů - o jejích příznacích, ošemetnosti a složitosti diagnózy. Nechci dělat chytrou a přepisovat vše vlastními slovy, proto na úvod zkopíruju část velmi kvalitního článku z Modrého kocouře:

Feline Infectious Peritonitis, infekční zánět pobřišnice, kočičí infekční peritonitida, původcem onemocnění jsou kmeny viru z čeledi Coronaviridae - FeCoV/FECV a FIPV.

Toto virové onemocnění postihuje nejen kočky domácí, ale objevuje se i u ostatních koček z čeledi Felidae, jako jsou rysi, lvi či gepardi. Jedná se o celosvětové onemocnění kočičí populace s fatálním koncem.


FECV/FeCoV a FIPV jsou blízce příbuzné, geneticky téměř identické, proto jsou od sebe laboratorními testy nerozlišitelné. Protože koronaviry jsou schopné velkého počtu mutací, díky čemuž jsou geneticky velmi variabilní, předpokládá se, že FECV/FeCoV je nezmutovaný "předchůdce" FIPV. FIPV v tomto pojetí tedy vzniká mutací běžného a víceméně neškodného koronaviru.

Většina koronavirů je avirulentních (= nemoc nevyvolávajících), takže nezpůsobují žádné, či pouze menší zdravotní komplikace typu průjem či dýchací obtíže, tyto viry se značí jako FeCoV/FECV. Nepatogenní koronaviry (FeCoV/FECV) žijí uvnitř zažívacího traktu a skrz exkrementy se dostávají do okolí. Ale patogenní koronavirus (FIPV) získal schopnost žít a replikovat se v buňkách imunitního systému, makrofázích. FIP je naprosto výjimečné virové onemocnění, což z něj činí nevyzpytatelnou chorobu, jejíž původ je stále nejasný.

 

U většiny koček existuje riziko vzniku onemocnění FIP. 75-95 % koček domácích je nositelkami koronavirů, a to zejména ve velkopočetných domácnostech, jako jsou některé chovy a útulky. Zde je díky fluktuaci a vysoké koncentraci koček větší riziko přenosu koronavirů, a tím pádem mutace, nebo nepřiměřené reakce organismu. Pouze asi 1 z 5000 nakažených koček akutním (a fatálním) FIP skutečně onemocní, tzn. koronavirus zmutuje v FIPV.

Riziko FIP také souvisí s imunitním systémem kočky, proto nejnáchylnější k onemocnění jsou kočky s oslabeným imunitním systémem, po operacích, v rekonvalescenci, či nemocné s jinou běžnější chorobou, kočky s FeLV či FIV, koťata či kočky senioři. Ačkoliv onemocnět mohou kočky všech věkových kategorií, vyšší pravděpodobnost je u koček do dvou let věku a pak až u koček vysokého věku.

Je nutné zdůraznit, že onemocnění FIP není samo o sobě přenosné a nakažlivé. Při propuknuté nemoci již nedochází k vylučování koronavirů (jsou pohlceny makrofágy) do vnějšího prostředí, proto již nemocná kočka není infekční pro ostatní kočky ve svém okolí.

Převzáno ze stránek www.modrý-kocour.cz, zkráceno, upraveno - článek z roku 2009

Bohužel téměř všechny české diskuze, které jsem našla, jsou z roku 2011 a starší. To se za celou tu dobu výzkum nepohnul? To víte, že ano. Dovolte mi shrnout pár málo známých, aktuálních objevů:

  • FIP jako mutace viru FeCoV je velmi vzácná - proč u některých koček virus mutuje a u jiných ne? Na vině často bývá dědičnost - prokázána v roce 2013 byla minimálně 50% závislost četnosti mutací (někdy zvaná vnímavost) viru FeCoV na genetice - předpokládá se, že virus mutuje kvůli přítomnosti mutagenu, produkovaném určitým genem. Ve studii z roku 2013 skupina amerických vědců studovala skupinu 200 koček plemene birma a sledovalo 5 podezřelých genů (ELMO1, RRAGA, TNFSF10, ERAP1 a ERAP), které se všechny ukázaly v některé své formě jako relevantní pro náchylnost vůči onemocnění FIP.
    Odkaz na originál studie: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23619280
  • Dr. Pedersen a jeho tým věnovali FIP 50 let intenzivního výzkumu (během něhož se významně podíleli jak na vývoji současných metod testování, tak na studiu genetické závislosti mutací) a rok 2015 jim přinesl převratné poznatky o této nemoci. Zjistili, že inbreeding (příbuzenské křížení) je jedním z největších důvodů zvýšené náchylnosti vůči FIP. Dále zjistili, že zmutovaný virus FIPV napadá pouze jednoho určitého makrofága (bílou krvinku) a rozšiřuje se z buňky do buňky, nikoliv volně přes plazmu. To ale není jejich největší objev minulého roku. Spolu s týmem z Kansaské státní univerzity začali testovat novou účinnou látku, která napadá replikaci kočičích koronavirů a tím účinně LÉČÍ již rozvinutou infekci zmutovaným FeCoV - tato látka vychází z léků proti hepatitidě C u lidí (kterou způsobuje podobný typ viru). Výzkum této látky je zatím ve fázi terénního testování a jeho výsledky na stránkách www.sockfip.info , kde je i letáček pro přihlášení kočky do výzkumu, bohužel zatím pouze pro kočky z Kalifornie.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář