Jdi na obsah Jdi na menu
 

Péče o britskou dlouhosrstou

Povinností každého chovatele je nejen se o koťátko dobře postarat, ale zajistit, že se o něj postará i nový majitel. Proto uvádím několik zásadních bodů, které bych ráda, abyste si před koupí koťátka prošli a ujistili se, že jste na něj připraveni:

  • Chystáte se pořídit DLOUHOSRSTÉ kotě, musíte tedy počítat s péčí o všechnu tu srst - já osobně kočičky každý den před večerní kapsičkou češu, zabere to jen minutku nebo dvě a rychle se z toho stane rituál. Je potřeba (alespoň jednou za čas) kočičku pročesat ve všech směrech, abyste vysbírali volné chlupy i z nižších vrstev srsti. Jako prevenci bezoárů (smotků chlupů v žaludku) používám také protibezoárový sprej na srst, dá se za pár korun (okolo 100 Kč) koupit v dobrém zverimexu, na výstavě nebo na internetu.
  • Dlouhosrsté kočičky se také doporučuje alespoň párkrát do roka vykoupat, hlavně v období línání. Naše kočičky snáší koupání výborně. Tip - nekoupejte kočičky v napuštěné vaně, mnohem lépe snáší, když je slabým proudem shora sprchujete. Voda by měla být teplá - ani vlažná, ani horká.
  • Pokud neplánujete kočku vystavovat, důrazně doporučuji provést alespoň takzvaný "hygiene trim" (viz. obrázek). Bohužel se do dlouhých chloupků často zachytí i nějaká ta nečistota, čemuž právě hygiene trim zabrání.
  • Naše koťátka vyrůstají v prostředí uzpůsobeném na kočky, což zahrnuje: škrabadlo (jinak hrozí přerůstání drápků), alespoň 2 výškové úrovně (stačí podlaha a stůl nebo parapet, poličky jsou ještě lepší), neustálý přístup ke granulkám a pitné vodě.
  • Naše kočičky ani koťátka nechodí ven, jejich rodiče nechodili ven a ani jejich prarodiče - venku na ně čeká mnoho nebezpečí (auta, nemoci, jiné kočky, psi, zlí lidé, otrávené návnady...) a my bychom strašně neradi dostávali zprávy, že se našim miminkům u nových majitelů něco stalo. Věřte, že kočičky můžou žít plnohodnotný život i v bezpečí domova, a pokud jim přece chcete dopřát pobyt na čerstvém vzduchu, není takový problém zasíťovat balkon nebo postavit malou voliéru. 
  • Závěrem Vás prosím, nekrmte své kočičky supermarketovými krmivy typu Whiskas, Friskies,… Netvrdím, že musíte za svou kočičku utratit tolik jako já (vždy se snažím brát jen to nejlepší na trhu), ale existuje mnoho kvalitních krmiv, které se dají za slušnou cenu sehnat v obchodech (v Olomouci máme jeden výborný eshop s kamennou prodejnou: www.svetkocicek.cz ) či na internetu.