Go to content Go to menu
 

(V)časná kastrace

(V)časné kastrace

            Jeden ze stále žijících mýtů o kočkách je ten, že kočka by měla mít alespoň jednou koťata, než bude vykastrována. Další mýtus je ten, že kocour i kočka by měli být při kastraci pohlavně dospělí, nebo třeba rok staří. Že když se vykastrují dříve, bude v nic něco chybět. Dokonce se tohle dá ještě zaslechnout i v zastaralých veterinárních ordinacích.

            Moderní výzkumy už ale všechna tato tvrzení (také díky kterým jsou plné útulky nechtěných a často i nemocných kočiček) zcela vyvracejí - koťátka NEBUDOU zaostávat v růstu, NEBUDOU mít problémy s močovou trubicí (respektive rozhodně ne zaviněné kastrací) a jejich tělo, tvořící jednu buňku za druhou, se se zákrokem vypořádá ještě lépe, než tělo dospělých jedinců.

Nejčastější mylné argumenty proti kastraci:

  • Chlapská soudržnost - "To mu nemůžu udělat!", "My chlapi držíme při sobě," říkají převážně muži. Je to snad ten nejstupidnější argument - kocour není člověk - pokud není chovný a nemá k dispozici minimálně 2 kočky, fyzicky i psychicky trpí - majitele nekastrovaných kocourů s velkou pravděpodobností čekají promňoukané noci, močí čpící byt/zavírání kocoura v koupelně a po dlouhém toužení také pohled na hubené zvíře se zanedbanou srstí.
  • "Chceme alespoň jedny koťátka, pro radost." Koťátka jsou radost, ale i velké starosti - budete mít jistotu, že OBA rodiče jsou zdraví a nepřenáší některou z nemocí ohrožujících koťátka? Co když se narodí koťátek třeba 8? Máte jistotu, že pro všechna najdete domov, že žádné neskončí v útulku, nebo (ještě hůř) utopené? Jste připraveni si nechtěná koťátka nechat?
  • "Kočka by měla alespoň jednou mrouskat." Proč, abyste si užili bezesných nocí a ohrozili kočiččino zdraví? Každé mrouskání bez nakrytí zvyšuje riziko nádorů a zánětů pohlavních cest.
  • "Brzy vykastrovaná kočka nikdy nedospěje, povahou bude pořád kotě." Toto také není pravda, a i kdyby - nebylo by to spíš plus? Kdo by nechtěl věčné koťátko?
  • "Kocour by měl před kastrací pohlavně dospět." Nedostaly se ke mn výsledky žádné seriózní studie, která by toto potvrzovala. A víte, že ze značkování se může stát návyk, který zůstane i po kastraci? Když se to kocour nikdy nenaučí, eliminuje se další potenciální problém.

        Pokud si stále nejste jistí, zda jednáme správně, tady najdete článek o jednom z výzkumů. Stručný popis: koťata ze 7 různých vrhů byla rozdělena náhodně do 3 skupin - 1) Kastrace v 7 týdnech 2) Kastrace v 7 měsících 3) Kastrace po pohlavní dospělosti

         Výsledná pozorování: Ve všech skupinách byly kocouři větší než kočky. Skupiny 1 a 2 měli větší procento tuku v těle - sedí, neboť říjící kočky a toužící kocouři kvůli stresu hubnou. Zajímavé je, že kočky a kocouři ze skupiny 1 rostli déle, ale projevili se jako větší (tj. vyšší a delší) než koťata ze skupin 2 a 3 - předpokládá se, že to je díky nevysilování těla pohlavními hormony. Pozorování močových cest nevykázalo žádnou spojitost mezi jejich stavem a dobou kastrace.

           Po 7 letech sledování těchto zkoumaných koček se stále nevyskytl žádný negativní efekt časných kastrací. Takovýchto studií existuje více, v případě většího zájmu o tuto problematiku na ně ráda odkážu.

 

Comments

Add comment

Overview of comments

There have not been any comments added yet.